hamile egzersizleri

Hamile Egzersizleri Zararlı Mı? En İyi Egzersiz Çeşitleri

mouse ile üzerine gelince

Anne olmak bir bebek dünyaya getirmek dünyanın en güzel olguları arasında yer almaktadır. Nitekim hamilelik süreci de anne adayları için son derece özel bir süreçtir. İşte bu dönemde sağlıklı bir hamilelik için doktorlar eğer anne ve anne karnındaki bebek için herhangi özel sorun teşkil eden bir durum yok ise hamileliğin ikinci ve üçüncü ayından itibaren hamile egzersizleri öneriyorlar.

# Bir çok anne adayı hamileyken spor yapmaktan kaçınmaktadır. Öncelikle Hamilelikte spor yapılabilir mi? adlı yazımı okuyarak kafanızdaki bu soru işaretini giderebilirsiniz.

Hamile Egzersizlerinin Faydaları

  • Hamileliğin ilk dönemlerinde yapılan egzersizlerin mide bulantılarını azalttığı bilimsel olarak saptanmıştır.
  • Kasların aynı anda çalışmasını sağlarlar ki bu da sağlıklı bir hamilelik için son derece önemlidir.
  • Hem anne adayının hem de anne karnındaki bebeğin kan akımı ve oksijen miktarını artırırlar.
  • Anne adayının hangi tür doğum yaparsa yapsın fiziksel ve psikolojik olarak hazırlanmasını sağlar.

Yapılabilecek Olan Hamile Egzersizleri

Öncelikle uzak durulması gereken hamile egzersizleri nelerdir sorusunu vermek gerekir ise şu spor dalları söylenebilir: Bisiklete binme, ip atlama, yüksekten atlama, ata binme, paraşüt, kayak yapma, top ile oynana tüm spor dallarından uzak durulması gerekir.

Yapılabilecek olan egzersiz çeşitleri ise şunlardır: Öncelikli olarak tempolu olmayacak bir biçimde doğru bir yürüyüş ayakkabısı ile yürüme. Ama bu yürüyüşler elbette koşu bandında değil normal açık özel yürüme alanlarında olmalıdır.

Önemli Yaptığınız egzersizler esnasında mutlaka su tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor. Egzersiz yapın veya yapmayın hamilelik boyunca en çok tüketeceğiniz gıda yaşamın kaynağı olan su olmalıdır. Hamilelik boyunca ne kadar su içmeliyim? diye düşünüyorsanız linke tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir diğer yapılacak olan hamile pilatesi denen pilates türüdür ki hamile kasılmalarını önleyen son derece önemli bir spor dalıdır. Burada mutlaka hamileler için pilates aşama aşama artırılarak yapılmalıdır.

Gelelim yüzme sporuna ki bu da özellikle kapalı yüzme havuzlarında yapılmalıdır. Burada sudan çıkar çıkmaz mutlaka giysiler çıkarılmalı ve kişinin üstü değiştirilmelidir. Kişiyi psikolojik olarak rahatlatan bir spor dalıdır.

Yoga da yapılabilecek olan bir diğer spor türüdür. Bedeninin gevşemesine katkı sunar. Hamile yogası haftada 2 kez yapılabilir. Hamileliğin dördüncü ayında başlanmalıdır. Özellikle yoga anne ile bebek arasında bağı güçlendirmektedir.

mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara