Hamile Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

mouse ile üzerine gelince

Hamile Giyimde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik sürecinde anne adayının beden yapısı ve hormonları değiştiğinden kıyafet seçiminde normalde olduğundan daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Hamile bayanların vücut ısısı diğer insanlara göre çok yüksektir. Herkese normal gelen sıcaklıklar onlarda çok daha farklı hissedilmektedir. Bundan dolayıdır ki hamile giyim seçiminde en dikkat edilecek husus kumaşın dokumasıdır. Metabolizması hızlanan anne adaylarına, onları devamlı serin tutacak kumaştan yapılmış kıyafet seçimi verilebilecek en doğru tavsiyedir. Gebe kadınlar hasta olmamak için azami dikkat etmelidir. Her ilacı kullanamayan anne adayları mevsime göre giyinmeye özen göstermelidir. Ayakkabından hırkasına, iç giyiminden elbisesine kadar her alacağı ürünü rahat edebileceği ve mevsimine uygun olup olmadığını düşünerek alması doğru olacaktır.

Hamile Giyim Kıyafetlerde Serinlik Sağlayan Kumaşlar

hamile elbise modelleri
Saphire Saffron Radhakrishna Hamilelik

Hamile giyim ürünlerinde asla hava geçirmeyen sentetik veya benzeri kalitedeki kumaşlar tercih edilmemelidir. Teri artıran, sıcaklığı vücut içinde tutan polyester, teflon, yün, polar ve sentetik kumaşlar ne dış kıyafette ne de iç kıyafette asla giyilmemelidir. Özellikle direk vücuda temas eden iç çamaşır, bluz gibi kıyafetlerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Vücudun nefes almasını engellediğinden dolayın tehlikeli görülen, vücudu saran ve elastiki olan kıyafetler de tercih edilmemelidir. Bu kumaşlar tercih edilmemesi gerekenler ve asla giyilmemesi gerekenlerdir. Kıyafetlerin anne adayının vücudunu saran ve hareketlerini sınırlandıran modelde olmaması hem anne hem de bebek için önemlidir. Kalın kıyafetlerden mümkün olduğunca kaçınmakta fayda vardır. Kalın yerine ince üst üste bir iki kat giymek tercih edilebilir.

Peki, anne adayları için en uygun olan kumaşlar hangileridir? Şimdi de biraz onlara bakalım. Keten gibi gözenekli dokuya sahip delikli kumaşlar vücut ısınını dışarı vererek rahatlatacağından hamileler için idealdir. Hamile giyim kıyafetlerinde penye, ipek gibi yumuşak dokulu kumaşlar tercih edilmelidir. Piyasada daha rahat bulunabilen pamuklu kıyafetler hem terletmez hem de rahat olduklarından hamileler için güzel bir seçimdir. Yaz aylarında koyu renklerden kaçınmak ve açık renkli kıyafetler giymek gerekir. Zaten sıcak olan vücut ısısını daha da fazla artırmamak için bu önemli bir ayrıntıdır. Rahat kalıp ve bedeni sarmayacak kadar geniş modeller ise hamile bayanlar tarafından daha çok giyilmelidir.

Hamile Giyim ve İç Çamaşırı Tercihi

Gebe kadınların en hassas seçimlerinden biri de iç çamaşırı konusudur. Gebelikte sadece anne adaylarının karnı büyümez göğüslerinde de büyüme ve hassasiyet başlar. Göğüslerde zaman zaman ağrılar da olacağından sutyen seçimi oldukça önemlidir. Hamile giyim seçimi yaparken bayanların sutyenin kalın askılı, balensiz, yumuşak ve esnek dokulu, sıkmayan rahat ölçülerde, göğüsleri taşıyacak tasarımda ve pamuklu gibi kumaşlardan olmasına dikkat etmelidir. Gebe bayanlar için özel olarak tasarlanmış olan modeller denenebilir. Gayet rahat ve uygun modellerde yapılan bu iç çamaşırları doğum sonrasında da kullanabilmek için tercih edilebilir. Külot seçiminde tercih, hava değişimine müsaade eden pamuklu kumaşlardan üretilmiş olanlardan yana kullanılmalı ve karnı sıkmayacak rahat modeller giyilmelidir.

mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara