hamilelik boyunca ne kadar su içeliyim

Hamilelik Boyunca Ne Kadar Su İçmeliyim?

mouse ile üzerine gelince

Hamileyken Ne Kadar Su İçilir?

Hamilelik boyunca ne kadar su tüketmeliyim?” veya “Kaç litre su içmeliyim?” gibi sorular gebelik boyunca sürekli akıllara gelmektedir. Amerikan Tıp Enstitüsü hamile kadınların günde en az 8-10 bardak su ve diğer sıvılardan tüketmelerini önermektedir.

Her kadının ihtiyaçları farklıdır, bu yüzden daha az veya daha çok sıvıya ihtiyacınız olursa endişelenmeyin. İdrarınız soluk sarı veya renksiz ise yeterince sıvı tükettiğinizi söyleyebiliriz. Sıcak bir iklimde veya yüksek rakımda yaşıyorsanız daha fazla suya ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca spor yapan hamile kadınlar da daha fazla sıvıya ihtiyaç duymaktadır.

Hamilelik Boyunca Kafeinden Uzak Durun

Saf su hamilelik boyunca en ideal içecektir fakat süt, meyve suyu, kahve ve çay gibi içecekler de bol miktarda su içermektedir. Fakat şunu unutmayın: meyve suyu gibi şekerli içecekler çok yüksek miktarlarda kalori içerebilmektedir, bundan dolayı bu ürünleri tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir.

Kafeini sınırlandırmalısınız. Türk kahvesi, filtre kahve gibi yüksek kafein içeren ürünleri de fazla tüketmemelisiniz. ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists) hamile kadınların bir günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmemelerini tavsiye etmektedir.

Hamilelikte Vücudun Su Toplaması

Vücudunuzun su tutmasından korkarak, su ve diğer sıvıları tüketmekten çekinmeyin. Garip bir şekilde, vücudunuzun su tutması fazla su tüketmenin değil, yeterinde su tüketmemenin sonucudur. Çünkü, vücudunuz sıvıya ihtiyaç duyduğunu hissederse daha fazla suya tutunur.

Bundan dolayı, eğer ayaklarınız veya ayak bilekleriniz şişmiş ise daha fazla su tüketmek şişliklerin inmesi için yardımcı olabilir. (Bu şişlikler aşırı ve hızlı bir şekilde ortaya çıkmışsa lütfen doktorunuzla iletişime geçin.)

Bol sıvı tüketimi kabızlık, hemeroid ve mesane enfeksiyonu gibi bir çok hamilelik hastalığının da önüne geçmektedir.

10 bardak su gözünüze çok fazla görünebilir. Suyu tek seferde ve hızlı tüketmek yerine tüm gün boyunca az az içerek bu miktarı tamamlayabilirsiniz. Eğer suyun tadını sevmiyorsanız içerisine biraz limon suyu, limon dilimi veya bir miktar meyve ekleyerek farklı tatlar yaratabilirsiniz.

Bu sitedeki bilgiler tavsiye niteliğinde olup uzman görüşü değildir, sağlık sorunlarınız için lütfen doktorunuza başvurun. Uygulamaların sorumluluğu site sahibine ait değildir.

mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara