hamilelikte saç dökülmesi

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

mouse ile üzerine gelince

Hamilelikte saç dökülmesi çok sık karşılaşılan bir problemdir. Hamilelik süresince kadında çok sayıda horman değişikliği gözlemlenir. Bu değişimlerin yaşanması ise normal bir durumdur ve bu değişimden en çok etkilenen bölgelerden biri de saçlardır.  Nedeni ise saçların hamilelik nedeniyle uzun bir süre dinlenmeye çekilmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Dinlenme evresinde bulunan saçlar normal duruma göre daha güçlü ve sağlıklı olurlar. Bu da demek oluyor ki hamilelik döneminde saçlar daha sağlıklıdır. Hamilelikten sonra ise dinlenme modundan çıkan saçlar sürekli olarak bakım isterler ve en küçük bir değişimden olumsuz olarak etkilenirler. Bu nedenle de ani değişimler sonucu saçlarda dökülmeler yaşanabilir.

Hamilelikten sonra saç dökülmesinin en önemli nedeni bu evrede saçın kimyasının normal durumdan farklı olmasıdır. Saçlar önceki işlevsel moduna döndükleri andan itibaren de kopmalar ve dökülmeler görülmeye başlanır.

Hamilelik süresince kadınlarda östrojen adı verilen hormonun salgılanmasında da değişimler yaşanacaktır. Östrojen hormonunda yaşanan değişimler kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Fakat bu durum hamilelikten sonra en fazla 3 ila 4 ay kadar sürmektedir. Bu süre sonunda saçlar normal haline dönerler. Yani kadınların bu dönemde saç dökülmesinden korkmaları ve kellik gibi çeşitli psikolojik endişelere kapılmaları gereksizdir.

Hamilelikte Sonra Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

  • Hamilelikten sonra normal durumuna dönmeye başlayan saçlara bir de boyama ve benzeri gibi çeşitli kimyasal işlemler uygulanmamalıdır. Saçlar zaten kimyasal olarak bir değişim sürecine girmiştir.
  • Doktor tavsiyesi haricinde kullanılan ilaçlara dikkat edilmelidir. Bazı ilaçların yan etkileri arasında saç dökülmesi de vardır. Bu nedenle ilaç kullanımı doktor kontrolünde olmalı ve saç dökülmesine neden olmayacak alternatif ilaçlar yine doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.
  • Saç dökülmesini artıran etkenlerden biri de aşırı stresdir. Bu nedenle stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. Çeşitli endişelerden ve kaygılardan kurtulmakta oldukça önemlidir.
  • Hamilelik sonrası sigara, alkol, asitli içecekler ve çeşitli beslenme bozuklukları da saçların güçsüzleşmesine ve dökülmesine neden olur. Beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesinde fayda vardır.
  • Hamilelikte saç dökülmesi kadında büyük bir kaygı ve stres meydana getirir. Fakat aynı zamanda streste saç dökülmesini tetikleyen bir etkendir. Bu nedenle doğumdan sonra kadın, saç dökülmesinin kısa süreli olacağının ve sonra normale döneceğinin bilincinde olmalıdır.
mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara