Hamilelikte Spor

Hamilelikte Spor Yapılabilir Mi?

mouse ile üzerine gelince

Her kadın anne olmak ister. Anne olma güdüsü kadının doğasında olan bir olgudur ve bu doğuştan gelen bir durumdur. Nitekim kadınlar hamile kaldıklarını öğrendikleri zaman kendilerini dünyanın en şanslı insanı hissederler. Lakin ister genç yaşlarda olsun, ister daha ileri olan dönemlerde hamilelik süreci oldukça hassas ve dikkat isteyen bir süreçtir.

Bu dönemde kadınların kafasına ister istemez bir takım soru işaretleri gelir ki bunlardan bir tanesi de hamilelikte spor yapılabilir mi sorusudur. Bu sorunun yanıtını uzmanlar şu şekilde veriyorlar: Eğer kişinin yani anne adayının hamilelik sürecinde bebeği ve kendisi için risk teşkil eden bir durum yoksa hamilelik döneminde spor yapılabilir. Hatta doktorlar hamileliğin daha kolay geçmesi için doktorun önerdiği örneğin hamile pilatesi spor egzersizleri yapılabilir.

Hamilelikte Spor Hareketleri Yaparken Dikkat Edin!

Anne adayı spor yaparken kimi sorunların ortaya çıkmaması için aşağıda yer alan hususlara dikkat etmesi gerekir:

  • Hamilelikte spor hareketleri sizin ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Gebelikte spor yapmaya karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın.
  • Eğer aerobik gibi bir spor yapılıyor ise mutlaka en düşük düzeyinde olanı yapılmalıdır.
  • Pilates sporunda doktorun önereceği üstte belirtilen tarzdan yani gebelik pilatesi yapılmalıdır.
  • Vücut ısısı bu dönemde son derece önemli olan bir faktördür ve kişi kendisi spor yapar iken vücut sıcaklığının 39 derecenin üstüne çıkmadığından emin olmalıdır.
  • Spor için ayrılacak süre hakkında da bilgi vermek gerekir ise ilk başlarda 15 dakikayı geçmeden yavaş yavaş kişi kendisini alıştırarak maksimum 30 dakikayı geçmeyecek biçimde spor yapılmalıdır.
  • Bunun yanında yüzme gibi, yürüme gibi kişinin sağlığını riske atmayacak spor dalları yapılabilir. Yürüyüş süresi 7 dakikada 1 km olacak biçimde haftada maksimum 5 km olmalıdır.
  • Dakikada kalp atışı 110 ile 120 arasında olacak biçimde, 15 dakika süreyle, hamileler için spor  izni verilebilir.
  • Mutlaka hamile spor giyim ürünleri tercih edilmelidir. Hamile mağazalarından veya online alışveriş sitelerinden hamile taytı alarak, daha konforlu bir şekilde hamile egzersizleri yapabilirsiniz.

# ÖNEMLİ Burada yer alan bilgiler tamamen genel tavsiyelerden oluşmaktadır. Durumunuz veya sağlık problemleriniz var ise hamilelikte spor yapmaya başlamadan önce lütfen doktorunuza başvurun.

mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara