hamilelikte uyku

Hamilelikte Uyku: Hamile Anne Ne Kadar Uyumalı?

mouse ile üzerine gelince

Hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken o kadar çok önemli şey var ki; bunlardan birisi de hergün düzenli olması gereken bir uykudur. Hamilelikte uyku esnasında kendi vücudumuz nasıl ki dinleniyorsa, aynı şekilde uyuyan annenin karnındaki bebekte hareketsiz kalacağı için dinlenmiş olacaktır.

Peki, anne adayı hangi saatlerde ve günde kaç saat uyumalıdır?

Hamileler her gece ortalama olarak 9 saat kadar uyumalıdırlar. Gün içerisinde de yine ortalama olarak 1 saatlik bir uyku hem anne için hemde bebek için dinlenmeyi destekler. Uyku düzenli ve kaliteli olmalıdır.

Kaliteli bir uyku uyumak için uyunacak ortam sessiz ve karanlık olmalıdır. Gündüzleri de karanlık bir ortamda uyuyabilmek için yatak odasına siyah perde (karartma perdesi) takmak uygun olacaktır.

Hamilelikte uyku son dönemlere doğru çok daha zorlaşır. İlk 6 aylık süreçte karın çok fazla büyümemiştir ve bu sayede uyumak daha kolay olur. Fakat son 3 aylık döneme girildiğinde karın çok daha fazla büyüyecek ve anne adayı için uyumakta aynı derecede güçleşecektir.

Hamilelikte Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Uyumak için tercih edilecek yatış pozisyonu da en az uyku kadar önemlidir. Hamileler mümkün olduğunca yana yatmayı tercih etmelidir. Yüz üstü ya da sırt üstü yatmaktan da kaçınılmalıdır. Yana yatış pozisyonunda ise bacak arasına bir yastık koymak hem anne adayının rahat yatmasını sağlayacak hemde bebeğe giden kan miktarının artmasını sağlayacaktır.

Aynı zamanda yatılacak yatağın yumuşak ve ortopedik olması rahat ve kaliteki bir uyku için olmazsa olmazlardandır. Sert yataklar genel olarak rahatsız edici olurlar.

Hamilelikte uykunun önemi oldukça fazladır. Hamile uyku yastığı adı altında satılan ürünleri kullanarak daha konforlu uyuyabilirsiniz. Hamile yastığı ile ilgili yazımızı okuyarak konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Yatmadan önce ılık bir duş almakta kaliteli bir uykuya katkı sağlar. Ayrıca yatmaya yakın birşeyler yenmemeli ve özellikle de çok fazla sıvı tüketilmemelidir. Uyumadan önce çok fazla sıvı tüketmenin sonucunda sık sık idrara çıkma isteği olacağı için sürekli olarak uyku bölünecek ve bu nedenle de uyku kalitesiz olacaktır. Fakat yatmadan önce bir bardak süt içmek iyi gelebilir.

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin Yapılabilecekler

  • Saatleri belirli planlı bir uyku düzeni olmalıdır.
  • Uyunacak ortam temiz, havalandırılmış, sessiz ve mümkünse karanlık olmalıdır.
  • Uykudan önce çay ya da kahve gibi içecekler tüketilmemelidir.
  • Uyumadan önce birşeyler yenmemeli ve çok fazla sıvı tüketilmemelidir.
  • Yüz üstü ya da sırt üstü yatılmamalı, yana yatma pozisyonu tercih edilmelidir.
  • Bacaklara binecek yükü hafifletmek için bacakların arasına yastık koyulmalıdır.
  • Mide yanması ya da bulantı gibi şikayetlerde uykuyu böleceği için uykuya yakın ağır yemekler yenmemelidir.

Görüldüğü üzere hamilelikte uyku düzeni aslında çok da zor değildir. Fakat bunu güçleştiren anne adayının kendisidir. Kaliteli ve rahat bir uyku için yemeye, içmeye dikkat edildikten sonra ve uyunacak ortamın kalitesi artırıldıktan sonra uyku da kaliteli olacaktır.

Yalnızca son 3 aylık döneme girildiğinde karnın fazla büyümesi uykuyu güçleştirebilir. Bu nedenle de son 3 aylık dönemde dişleri birazcık sıkmak gerekmektedir.

mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara