hsg nedir

HSG Nedir? Rahim Filmi Hakkında Her Şey

mouse ile üzerine gelince

Bilindiği üzere infertilite çağımızda en sık rastlanan sıkıntılardan biri. Pek çok çift doğal yollarda çocuk sahibi olamama şikayeti ile doktorun yolunu tutuyor. Hal bu olunca tanı ve tedavi süreci ile alakalı olarak kullanılan yöntemler gelişmeye devam ediyor. İşte bu alanda kullanılmakta olan yöntemlerden biri de Rahim Filmi (Histerosalpingografi) uygulamasıdır. HSG filmi ise daha yaygın olarak kullanılan adıdır.

Bu yöntem kadın infertilitesi tanısı konulmadan önce yapılması gereken bir tıbbi işlemdir. Ancak HSG çektirmesi gereken hemen hemen her kadının kafasında çok büyük soru işaretleri mevcut olmaktadır. bu yüzden söz konusu işlem ile alakalı merak edilen tüm detaylar hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır. HSG nedir ne değildir inceleyelim.

HSG Nedir?

Çocuk sahibi olamama şikayeti ile doktora giden çiftlere çeşitli tetkikler yapılır ve sıkıntının kimden olduğu tespit edilir. Eğer kadından kaynaklı bir sıkıntı var ise bunun nedeni tespit edilmeye çalışılır. Çünkü kadın infertilitesinin yumurtlama bozuklukları, hormonal dengesizlikler gibi pek çok farklı nedeni vardır. Bunlardan biri de tubal bozukluklardır. Yani üretilen yumurtanın rahme ulaşmasını sağlayan tüplerde yaşanan sıkıntılardır. Bununla birlikte bebeğin hamilelik boyunca yaşamını sürdürdüğü rahimde yer alan bozukluklar da gebeliğe engeldir. İşte bu iki sıkıntıyı saptamak için rahim filmi çektirmek şarttır. Daha net söylemek gerekir ise HSG çektirmenin amacı;

  • Rahmin normal olup olmadığı,
  • Tüplerin açık olup olmadığını tespit etmektir.

HSG Nasıl Çekilir?

İşlem son derece kolaydır. Röntgen cihazında görüntülenebilen radyoaktif bir sıvı gerekli aletler ile rahme fışkırtılır ve tüplerden geçerek karna dökülmesi beklenir. Bu esnada tüplerin açık olup olmadığı, yapısı, rahmin şekli ve bir anormallik olup olmadığı gözlenebilir.

Eğer bu tarz sıkıntılar var ise infertilite tedavisine bu yönde çözümler bularak devam edilir. Üstelik tubal bozukluklar nedeni ile hamile kalamayan pek çok kişinin HSG’den sonra hamile kaldıkları da sıkılıkla gözlemlenen bir durumdur.

HSG Ağrılı Bir İşlem Midir?

Bu soruya net bir şekilde evet ya da hayır demek ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü işlemin ağrılı olup olmayacağını;

  • Kullanılan tıbbi cihazların kalitesi ve durumu,
  • İşlemi yapacak olan uzmanın tecrübesi,
  • Kişinin acı eşiği gibi pek çok farklı değişken belirlemektedir.

Ancak genel olarak çok da konforlu bir süreç olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu yüzden eğer tedirginseniz ve acı eşiğinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız anestezili HSG talep edebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz hissedeceğiniz acı ne kadar şiddetli olursa olsun en fazla on- on beş saniye sürmektedir. Bu yüzden HSG çektirmek sizi çok da korkutmamalıdır.

mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara