mouse ile üzerine gelince

Yeni doğan bebek bakımı bebeğin dünyaya gelmesiyle hastanede başlayan ve sonrasında da evde devam eden doğal ve önemli bir süreçtir.

Bebeklerin çoğunluğunda görülmekle birlikte normal doğum ile dünyaya gelen bebekler üzerinde daha belirgin görülen bir tabaka vardır. Anne karnında son 3 ay içerisinde oluşan, üzerinde yararlı bakterileri ve 40 tan fazla protein barındıran ve koruyucu kalkan olarak nitelendirilen, bebek için birçok özelliğe sahip bu tabaka Verniks Kazeoza’dır.

Beyaz sarı renklerinde, kremsi bir yapıya sahip olan bu tabaka, bebeklerin cildinde yer alarak bebekler  için ilk koruma kalkanı özelliğine sahiptir. Bu nedenle bebeklerin doğum sonrası hemen yıkanmaları doktorlar tarafından önerilmemektedir.

Verniks Kazeoza tabakası mikroplara karşı savaşıp bebeklerin bağışıklığını desteklediğinden bu kremsi tabaka bebek cildi üzerinde bekletilir. Bebeğin cildi verniks kazeoza tabakasını ilk 6 saatlik süre içerisinde emer. Yeni doğan bebek bakımı bu önemli tabakaya zarar verilmeden, bebeğin cildi temiz bir bez yardımıyla hassas bir şekilde silinerek yapılır.

Bu sayede mucizeleri anne karnında başlayan verniks kazeoza tabakası bebeğin cildinde kalarak bebeği enfeksiyonlara karşı korumuş olur.

Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

Yenidoğan bebek bakımında ilk akla gelenlerden biri göbek bağı bakımıdır. Anne karnında bebek için oldukça öneme sahip olan göbek bağının doğumdan sonrada, düşene kadar doğru bir şekilde temizliğinin ve bakımının yapılması gerekmektedir.

Anneleri tedirgin eden, bebeklerinin canının yanacağını düşündüren göbek kordonu, sinir hücrelerine sahip olmadığı için bebekte herhangi bir acı hissi uyandırmaz. Dolayısıyla anneler bu dönemde göbek bağı temizliğini doğru ve dikkatli bir şekilde yaparak mucizevi görevler üstlenmiş, anne karnında bebeğinize besin, oksijen ve kan sağlamış olan bu  bağı düzenli olarak temizlemelidirler.

Bebeğin gelişimine önemli katkıları olan göbek bağının düşme süresi bebeğin doğumunun ardından 3 ile 20 gün arasında gerçekleşmektedir. Kolay ve hızlı bir şekilde enfeksiyon kapabilme özelliği olan göbek bağının gerekli bakımı ve temizliği doğru bir şekilde yapılmalıdır.

göbek-bağı-temizliği

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağının Temizliği

Göbek bağının kolay enfeksiyon kapabilme özelliği olduğundan kuru ve temiz tutulmasına özen gösterilmelidir.

Bu sebeptendir ki çoğu doktor bebeklerin göbek bağının düşmeden yıkanmasını önermez aksi takdirde yıkanan bebeğin göbek bağı suyla temas edeceğinden, o bölgede oluşan ıslaklık ve nemden dolayı hızlı bir şekilde enfeksiyon riski artabilmektedir.

Bebeğin günlük bakımı yapılırken; göbek etrafı kuru kalacak bir şekilde bebek, ıslak bir bez ya da pamuk yardımıyla bölgesel olarak silinmeli ve o bölgeye temastan kaçınılmalıdır.

Göbek bakımının eczaneden temin edilen göbek bağı bakımına uygun sıvılarla günlük olarak yapılması gerekmektedir. Her gün yapılan göbek bağı temizliği enfeksiyon riskini azaltacağından dolayı iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Göbek bağının hava ile temas etmesi sonucu kuruma özelliği göstereceğinden üzerinin giysisi veya bebek bezi ile kapatılmamasına özen gösterilmelidir.

Göbek bağının düşme süreci anne tarafından iyi gözlenmelidir. Erken veya geç düşen göbek bağının doktorla paylaşılması gerekmektedir. Bunun dışında göbekte oluşabilecek renk değişiklikleri, kötü koku veya herhangi bir sıvı gözlemlenirse, bu gibi durumlar enfeksiyonun habercisi olabileceğinden zaman kaybetmeden doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Göbek bağı bakımında annelere düşünen görevler; dikkatli, titiz ve sabırlı olarak bu süreci doğru bir şekilde gözlemleyip yeni doğan bebek hijyenini sağlamaktır.

bebek-banyosu-nasıl

Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı

 • Daha öncesinde temiz bir bez yardımıyla silinen bebek, göbek bağının düşmesi sonucu yıkanabilir. Göbek bağı düştükten 1 gün sonra yıkanması uygun olan bebeğin banyo suyu sıcaklık derecesi; 35 ile 37 derece arası olmalıdır.
 • Bebekler hassas bir cilt yapısına sahip olduklarından ilk 3 ay şampuan, sabun gibi malzemeler uygun görülmemektedir.
 • Bebekler yıkanırken kafalarına su dökülmesinden rahatsız olabilirler bu gibi durumlarda bebekte travma yaşanmaması ve ileride Sudan korkmaması için kafasına su dökerken 3 saniye kuralı uygulanmalıdır.
 • Bu kural, bebeğin kafasına azar azar yavaş yavaş su döküp bebeği endişelendirmek yerine her defasında 3’e kadar sayıp bir kerede dökme şeklinde gerçekleştirilir.
 • Eğer bebeğin cildinde yara veya ameliyat sonrası izler varsa bebeğinizin banyo öncesi suyunu kaynatıp daha sonra ılıtarak kullanmanız gerekebilir.
 • Banyo sonrası bebek kurulanırken dikkat edilmelidir. Önce ince bir bez veya temiz bir tülbentle kurulandıktan sonra havluyla kurulanmaya geçilmelidir. Böylelikle banyo sonrası bebeğin kulak dipleri gibi kıvrımlı yerlerinde kalan su, narin bir şekilde çekilmiş olur.
 • Yeni doğan bebeklerin kafatasları henüz gelişmediğinden kıkırdaksı bir yapıya sahiptirler.bebeğin kafasına zarar vermemek için saçlarını tarak yerine yine ince bir bez yardımıyla düzelterek neminin alınması en uygun olanıdır. Ya da bebekler için özel tasarlanmış yumuşak uçlu taraklar da kullanılabilir.
bebek cilt bakımı
bebek cilt bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Cilt Bakımı

Her banyo sonrası bebeğe krem ve yağ sürülmemelidir.

Aksi takdirde bu tarz ürünler bebeğin hassas cildinde ki gözenekleri tıkayarak bebeğin terlemesine engel olur. Cilt gözenekleri tıkanan bebekte sivilceler veya isilik gibi cilt döküntüleri ortaya çıkabilir.

Eğer bebeğin cildi kuruysa banyo suyuna biraz bebek yağı dökerek bebeğin cildi yumuşatılabilir.

Yeni doğan bebek cildi hassas olduğundan kıyafetlerinin etiketlerini çıkarmayı ihmal etmemelisiniz. Böylelikle kıyafet etiketlerinin bebeğinizin cildini tahriş etmesini önlemiş olursunuz.

Aynı zamanda çoğu doktor ilk haftalarda, bebek kıyafetlerinin dikiş kısımlarının bebeği rahatsız etmesini önlemek için ters giydirilmesi gerektiğini dahi önerebilmektedirler.

Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken seçeğiniz deterjanların doğal olmasına da özen göstermelisiniz.kullandığınız deterjanın ağır kimyasallar içermesiyle hassas Cilde sahip olan bebek vücudu, terleme ile bu kimyasalları emebilmektedir.

Bebeğinizin terlememesi için oda ısınızın 21-24 C olmasına da dikkat etmelisiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Ağız Bakımı

Bebekler anne sütü ile beslendikleri için gün içerisinde dil üstleri beyazlaşabilir. Bebeklerin ağız içi günde bir kez temizlenmelidir. Temiz bir bez, tülbent veya steril gazlı bez ile bebeklerin ağız içi; yanakları, dilinin üzeri, damağı ve diş etleri, elinizin serçe parmağıyla nazikçe bastırılmadan silinip temizlenmelidir. Aksi takdirde pamukçuk denilen dil üstünde yanaklarda ve damakta beyaz renkte oluşan ağzı içi mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Bu enfeksiyon hem anneyi hemde bebeği  huzursuz eder. Pamukçuk bebekte ağrıya sebebiyet verebileceğinden hem huzursuzluk hem de beslenme de azalmalar görülebilir.

bebeklerde pamukçuk nasıl
bebeklerde pamukçuk nasıl

Bebeklerde Pamukçuk Neden Oluşur

 • Vücuttaki bakteri dengesinin bozulmasından
 • Hormonal değişiklikler
 • Sterilize edilmemiş emzik ve biberonlar
 • Bağışıklık sistemindeki bozukluklar da bebeklerde pamukçuk oluşumuna etkendir.

 

Pamukçuk Enfeksiyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pamukçuk antibiyotik damlalar ile tedavi edilmektedir.

Bu hastalık tedavi başlandıktan sonra 1 hafta 10 gün içerisinde geçmelidir. Geçmediği takdirde doktorunuzla bu durumu paylaşmalısınız.

Göğüs pompası kullanıyorsanız parçalarını sirkeli suda yıkamanız gerekmektedir.

Göğüs pedlerinin temizliğini düzenli olarak yapmalısınız.

Her emzirme öncesi ellerinizin yıkanıp göğüsünüzünde kuru bir bezle silinmesi gerekir.

Meme ucunda oluşan çatlaklarda mantar oluşumuna sebebiyet verebileceğinden göğüs ucu tedavinizi de ihmal etmemelisiniz.

Bebeğinizin beslenme malzemelerinin yeterince steril olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Sterilizatör yoksa 5 dakika boyunca su içinde kaynatarakta dezenfekte etmiş olursunuz.

bebeklerde tırnak bakımı
bebeklerde tırnak bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Tırnak Bakımı

Yeni doğan bebekte ilk haftalarda tırnak yapısı çok ince olduğundan yalnızca törpüleme işlemi  yapmanız yeterli olacaktır. Tabii bu işlem bebekler için tasarlanmış özel tırnak makasları ile yapılmalıdır.

Sonrasında ise bebeğin uzayan tırnakları hassas cildine zarar vermemesi  için bebek uykudayken rahat bir şekilde kesilmelidir.

Bebeğinizin hareketli olduğu zamanlarda ise yanınızda bir yardımcı ile bu işleme gerçekleştirip sonrasında yine törpüleme işlemi   ile tırnakta yumuşatma yapılabilir.

bebeklerde alt değiştirme
bebeklerde alt değiştirme

Yeni Doğan Bebeklerde Alt Değiştirme

Bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekir. Eğer uzun bir süre (3-4 saat) bebeğinizin altı ıslak kalırsa pişik oluşabilir. Böyle bir durumda bebeğinize uygun pişik kremi kullanmanız gerekir. Bebeğinizin altını silebilir çok kirli ise yıkayabilirsiniz. Kız bebeklerde alt temizliği çok bastırılmadan önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylelikle hassas bölgenin enfeksiyon kapması önlenmiş olur.

Bebek bezi kontrol edilerek ne çok sık ne de gevşek olacak şekilde cırt cırtlar iki yandan kapatılmalıdır.

yeni doğan bebeklerde kulak temizliği
yeni doğan bebeklerde kulak temizliği

Yeni Doğan Bebeklerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalıdır

Bebeğinizin kulağında  oluşması normal olan sarımsı kirler bebeğe ve kulağına zarar verilmeyecek şekilde  hassasca temizlenmelidir.

Bebeklerin kulak temizliğinde kulak çöpü önerilmemektedir.

Kulak çöpü kullanarak hassas olan bebeğin hem kulak zarına zarar verilmiş olur hemde oluşan kirleri kulak çöpüyle daha derine iterek bebeğinizin kulağının tıkanmasına ve daha kötü sonuçlar oluşmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Bebeğinizin kulak temizliğini yaparken temiz bir beyaz, tülbent veya steril gazlı bez kullanabilirsiniz.

Kaynatılmış ılıtılmış suda temiz bezi ıslatıp sıktıktan sonra önce bebeğinizin kulak iç kısmını daha sonra bezin farklı tarafıyla dış kısmını en son olarakta kulağının arka kısmını hassas bir şekilde silebilirsiniz.

 

 

yeni doğan bebeklerde kulak temizliği
yeni doğan bebeklerde kulak temizliği

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Yeni doğan bebeklerde çapaklanma ve göz akıntısı çok sık görülebilir.

Günde 1 defa göz bakımının mutlaka yapılması gerekir. Gözün Hassas ve  kolay enfeksiyon kapabilme özelliğinden dolayı, bebeğe göz temizliği yapacak olan kişinin önce ellerini bol su ile yıkayıp dezenfekte etmesi gerekir. Sonrasında ise önceden kaynatılmış ılıtılmış içme suyuyla temiz bir bez veya steril gazlı bez kullanılarak göz temizliği yapılmalıdır.

 

Göz Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yeni doğan bebeklere Göz bakımı yapılırken çapaklanmaları göze yaymayacak şekilde içten dışa doğru tek hamlede  bastırmadan silmek gerekir.
 • Bir göz silindikten sonra aynı bez ile diğer göz asla silinmemelidir. Aksi takdirde gözün konjontivit adı verilen enfeksiyon kapabilme ihtimali arttırılmış olur.
 • Göz bakımı yapıldıktan sonra geçmeyen çapaklanma ve göz kenarlarında akıntı devam ederse mutlaka doktorunuzla paylaşıp uygun görülürse gerekli göz damlaları ile tedaviye başlanılmalıdır.
Yeni Doğan Bebeklerde Burun Temizliği
Yeni Doğan Bebeklerde Burun Temizliği

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Olmalıdır

Bebeklerde burun içi hava yolu bizlere nazaran  dardır.bu sebeple bebeklerde sık sık burun tıkanmaları meydana gelebilir. Burun tıkanıklığı bebeğin sadece nefes almasını zorlaştırmakla kalmaz, annesini etkili bir şekilde emmesine de engel olarak beslenme problemleri oluşturur.

Rahat nefes alamayan bebek huzursuz olacağından gün içerisinde uyku düzeni de etkilenmiş olur. Rahat uykuya geçiş sağlayamazlar, geceleri sık sık uyanırlar, memeyi emmekte güçlük çektikleri için sürekli ağızdan bırakmalar yaşanabilir.

Bebeklerde hayati önem taşıyan burun tıkanıklığı sorunu giderilmezse alt solunum yolu enfeksiyonları başlayabilir.

Bebekler solunum kaslarını kontrol edemediklerinden sümkürme hareketi yapamazlar. Sümkürme, sonradan kazanılan bir eylemdir. Bu eylem, çocuğun ailesini de örnek alarak yaklaşık 4 yaşına kadar sonradan kazanılan bir eylemdir.

 

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Herhangi bir solunum şikayeti olmayan bebekte rutin burun temizliği yapmak gerekmez. Ancak bebek uykuya dalmakta güçlük çeliyorsa, nefes alıp verdiği esnada burnundan ses geliyorsa, emerken bırakmalar, huysuzlaşma ve ağlamalar yaşanıyorsa burun içi temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Burun temizliği daha çok banyo sonrası önerilmektedir. Banyo sonrası nemlenen veya yumuşayan mukus kalıntıları çok daha kolay temizlenebilmektedir. Bu yumuşatma işlemini serum fizyolojik  içeren solüsyonlar kullanarakta gerçekleştirebilirsiniz.

Nemlenen burun temiz bir bez, tülbent veya burun aspiratörleri ile temizlenebilir. Burun aspiratörü bebeğin burnuna zarar vermeyecek şekilde tasarlanmış olup ucundaki aparat yardımıyla bebeğinizin burnunu tahriş etmeden temizlemenize olanak sağlayacaktır.

Burun Aspiratörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlik öncesi burun içindeki salgıların gerek banyo yoluyla gerekse serum fizyolojik veya okyanus suları ile nemlendirilmesi gereklidir.

Bebeğinizin burnunu temizlerken burun aspiratörünün ucunu bebeğinizin burnuna sırayla yerleştirerek çok fazla güç uygulamadan nazikçe çekerek fazla mukuslar çekilir.

Güçlü çekiş yapıldığında burun kılcal damarlarına ve akciğere zarar verilebilme ihtimali gözardı edilmemeli.

Bu uygulama bebeğin burun tıkanıklığına bağlı olarak gün içinde tekrarlanabilir.

Burun aspiratörü başlıkları sık sık yenisi ile değiştirilerek sterilizasyonu sağlanmalıdır.

Düzenli burun temizliği yapılan bebek rahat nefes alabildiği için huysuzluğu azalır, uykusu düzene girer ve beslenme verimi artar.

Yeni Doğan Bebeklerde Saç Bakımı
Yeni Doğan Bebeklerde Saç Bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Saç Bakımı

Anne karnında başlayan saç gelişimi, doğum sonrasında da düzenli bakımlar yapılarak hem bebeğin saç derisinin zarar görmesi engellenmiş olur hem de bebek, sağlıklı saçlara sahip olur.

Bebeklerde Sağlıklı Saçların Olması için Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebeklerin saçları doğal içeriğe sahip, koruyucu madde içermeyen şampuanlarla yıkanmalıdır.
 • Aksi takdirde hassas yapıya sahip olan bebek ciltlerinde tahriş veya döküntüler görülebilir.
 • Organik şampuanlar ise içerikleri sayesinde bebeklerin hem saç derisini besler hemde saç köklerine uygun bakımı sağlamış olur.
 • Bebeklerin saç dipleri hava almalıdır.
 • Sıkı şapka, toka veya lastikler ile saç kökleri zedelenmemelidir.
 • Bebeklerin sağlıklı saçlara sahip olması için düzenli beslenmeleride önem taşımaktadır.
 • Bebeklerin saçları kurutulurken saç kurutma makineleri kullanılmamalıdır. Temiz bir tülbent veya havlu yardımı ile kurutma işlemi gerçekleştirilebilir.
 • Bebeklerin saçları taranırken bebekler için özel üretilmiş yumuşak uçlu taraklar tercih edilmelidir.
 • Bebeğin cildinin zarar görüp tahriş olmaması için özellikle sıcak havalarda uzayan fazla saçların kesilmesi önerilmektedir.
mouse ile üzerine gelince
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

×

Bir Şeyler Ara